Цени груб строеж 2024 г.
Строеж на къщи в София и около нея.
Когато се заговори за груб строеж на къща, преди всичко трябва да се знае какво се включва точно в него. Понятието обединява всички работи и материали по изкопаването на основите с необходимата техника и изнасянето на почвата, подложен бетон и бетонирането на основите, правенето на кофражи, арматура и отливането на плоча кота нула, отливането на греди и колони по втора, трета и т.н. плочи, тяхното кофриране и декофриране. Грубият строеж включва в себе си зидането на всички вътрешни и външни стени, отливането и изграждане, ако има, на вътрешни стълби свързващи етажите, подпокривното пространство и изграждането на покривната конструкция с полагането на керемидите. Важно е да се знае какво НЕ се включва в грубия строеж: подравняването на земята около къщата, огражането с някакъв вид ограда, измазването. Хидроизолацията и топлоизолацията на основите не влиза в ГС. Водопровода и електрическата инсталация, замазките, дограмата, мазилките и др. операции са включват в т.нар. довършителни работи. Освен тези дейности има и други допълните неща, които са свързани с организацията по строителството на жилището, като настаняването на работниците, места за складиране на материалите, транспортни разходи, надзор по строежа и т.н.
Когато дойде време за търсене на парцел, на правилното място за строеж, се гледат няколко основни неща: 1. Наличност на ток 2. Водопровод 3. Канализация 4. Свлачища 5. Път 6. Разположение. Трябва да се обърне внимание на всички горепосочени фактори, за да направите добър избор. Още какво трябва да се установи: Законови аспекти: дали парцела е поземлен или урегулиран. Трябва да сте запознати с регулацията, защото по закон в България може да се строи само на парцел в регулация. Трябва да определите необходимата Ви големина на парцела и дали той има някакви тежести и броя на собствениците на имота. Обикновено се случва така, че при по-голям имот има повече наследници или собственици. Ако има разминаване в кадастъра с регулацията, трябва да се извърши поправка на кадастралната карта и да се изготви ПУП/ подробен устройствен план/. Технически: Прородни: Социални:
|
КАКВО СТРОИМ В МОМЕНТА?
Към 15.08.2024 г. завършихме цялостен груб строеж на еднофамилна къща в Челопечене и изграждане на нов покрив.
Завършихме цялостен груб строеж на къща в кв. Горна баня - 18.09.2023 година
Важно! Фирмата ни има възможност за поемане строежа на само още една къща през 2024 г.
На този етап извършваме груб строеж на еднофамилна къща в град Банкя. 08.08.2021 г.
Завършен груб строеж на къща в гр. Банкя края на 2021 г. В момента / към март 2022 г./ правим всички довършители работи по тази къща: електро, вик, дограма, изолация, замазки, мазилки, картон, плочки и т.н.
Започнахме строеж на етаж и покрив на къща в кв. Суходол през февруари 2022 г.
Очаква се започване на строеж на еднофимлина къща отново в гр. Банкя, кв. Иваняне през май 2022г.
ВАЖНО! Поради значителна заетост, фирмата ограничава своята дейност само на територията на гр. София и околните на столицата населени места. 2023г.-2024 г. фирмата ще работи само в София и околностите до 10 км. Молим за извинение.
За да Ви направя точна ценова оферта за Вашата къща ще са ми необходими чертежите от архитектурната част, конструкциите и количествената сметка. Мога да дам един доста широк ориентир за цените : от 350 евро до 500 евро за груб строеж. И за да станат по-ясни нещата ще Ви покажа нагледно къщи /по-долу на снимките/ с горе-долу еднаква площ на плочата, но различни количества в материалите. Затова една къща, докато се излезе от земята може да "глътне" 30 000 лева, друга къща със същата квадратура може да "глътне" 55 000 лева, а трета сграда, която е с ивични и по-плитки основи, докато се налее първа плоча /плюс нея/ може да струва 20 000 лева. Много е важно още в самото начало на попаднете на архитект, който е "в час" с количествата и който да работи в синхрон с целия екип по изготвянето на чертежите и разрешителните за започване на строежа. Ако нямате архитект, може да Ви свържа с наш такъв, който е изпитан и доказал се с времето. Той ще е надзора Ви, което означава улеснение за Вас. Ще Ви кажа, че покрива е едно много сериозно перо в строежа на къщата, което бива подценявано от инвеститора. Ако последната плоча на къщата /Вашият таван на последния етаж/ е 130 кв.м., то плочата се умножава по коефициент 1.4, за да се получи горе-долу размера в квадрати на скатния покрив. Получава се покрив от 182 кв.м. Средната цена на покрива е от 200 лв. до 350 лв. според вида на керемидите, дървения материал и броя на скатовете, т.е. според сложността му. Значи имате едни 35-45 000 лв. за покрива на първо четене. Най-оптималният вариант за строеж на еднофамилна къща за мен е следният: двуетажна къща, ивични основи с до метър изкоп, плочи с размери от около 70 квадрата, гредоред под покрива, усвоено подпокривно пространство със сгъваеме стъба, опростена кубична или паралелепипедна архитектура. Такива къщи излизат между 90- 100 000 евро груб строеж /труд и материали/ с покрива.
В
цената за груб строеж
не влизат цени за подготовката на обекта за работа - ограждане на обекта, изкопи,
санитарен възел, охрана на инструменти и материал. Също
обратен насип с трамбовка, дрениране и хидроизолация на основите.
Ако сте далече от местоживеенето на бригадата за изпълнение ще бъдат начислени и
пътни такси или трябва да осигурите преспиване на хората за ваша сметка.
|
130 кв.м. плоча - 30 куб. бетон - 5 тона арматура
|
125 кв.м. плоча - 60 куб. бетон -
8 тона арматура
|
120 кв.м. плоча - 160 куб.бетон - 13 тона арматура
|
120 кв.м. плоча - 80 куб. бетон - 7 тона арматура
|
Пример
1
/на човек, който е споделял за строежа си в интернет/
- 2012 година
Отговор на клиент от форума за строителство:
"Цените за груб строеж могат
да варират доста.Много хора разбират погрешно цена на м2.Трябва винаги да си
наясно под "квадратен метър" какво се има в предвид.Доста фирми спекулират с
цените.Давам пример с моята къща която построих наскоро- РЗП 165м2 или 75м2
застроена площ(първи етаж) и 90м2 втори етаж.Разходите ми за груб строеж са 52
000лв. труд +материали.Строих я с бригада, аз бях технически и си закупувах
материалите.Аз се занимавах с документацията и всичко останало.
Пример 2 /на човек, който е споделял за строежа си в интернет/ 2012 година Моята къща е 230 кв. метра на един етаж и сега цената за груб строеж-----------83 000лв. Казвам защо е толкова: малко по дебела плоча, без обратни греди по покрива и трегери по тавана, огромни помещения . 7 тона желязо, 180куб бетон и.т.н.Смятах да взема бригада и започнах да смятам по КСС-стигнах до 77000, без наем за платна, фургон под наем за бригадата, тоалетна икуп други неща. За работа ми искаха средно по 30лв на кв метър/основи 224, първи етаж 259, покрив 320/.Разликата за работа на 4 бригади беше 2-3 лева на квадрат.Това е .Накрая реших: без да пипам нищо 83 хилки.
Здравейте,
аз все още съм в начлото, тоест изляти са фундаментите.
Мога да ви дам офертата за покрива но те са го
сметнали върху 219
кв.м. Очаквам да има корекции но не в моя полза.Дано
не греша.
от imoti.net
Най-добре
да започнете изкопните работи за грубия строеж около април
месец. Мокрите процеси като изливане на бетон, зидане и
мазане, не е желателно да се извършват при минусови
температури, независимо че може да ви убеждават как в бетона
може да се слагат присадки и т.н. http://estroi.bghot.com/grubo.php
10-те най-фрапантни грешки при строеж на къща
|